Zagreb, 24. veljače 2014. (Hina) - Predsjednik RH Ivo Josipović primio je danas izaslanstvo Hrvatskog skijaškog saveza i čestitao Ivici Kosteliću osvajanje još jedne medalje na Zimskim olimpijskim igrama.

"Ponosni smo i zahvalni za još jednu olimpijsku medalju Ivice Kostelića koji je u Sočiju osvojio svoju četvrtu srebrnu olimpijsku medalju i ukupno tri uzastopno u super kombinaciji s čime se danas ne može pohvaliti niti jedan skijaš na svijetu", rekao je predsjednik Josipović naglasivši da je Ivica time napravio istinsko sportsko čudo baš kao i njegova obitelj koja u svojim vitrinama ima deset olimpijskih medalja.

Ivica Kostelić zahvalio je predsjedniku na prijamu, ali i na tome što je nazočio svečanosti otvaranja ZOI u Sočiju kao nositelj hrvatske zastave.

"Olimpijske igre su za mene jedinstvena civilizacijska tekovina i skup na kojemu se svake četiri godine okupljaju najbolji sportaši svijeta. Meni je drago i izuzetno sam ponosan što sam moga dati svoj doprinos da se Hrvatska upisala među zemlje koje su u Sočiju osvojile olimpijsko odličje", rekao je Ivica i novinarima potvrdio da su mu Igre u Sočiju posljednje u karijeri koju, kako sada stvari stoje, planira najvjerojatnije završiti sljedeće sezone.

Predsjednik Hrvatskog skijaškog saveza Miho Glavić je da je Ivica Kostelić tri puta osvajao srebro u kombinaciji (Torino 2006, Vancouver 2010 i Soči 2014), a jednom u slalomu (Vancouver 2010).

"Srebrna medalja iz Sočija, bila je ujedno i 11. medalja koju su hrvatski sportaši osvojili na ZOI, a od toga je 10 vlasništvo Janice i Ivice Kostelić. Janica Kostelić je sa četiri olimpijska zlata i dva srebra ujedno i najuspješnija alpska skijašica na olimpijskim igrama, dok je jednu brončanu medalju osvojio biatlonac Jakov Fak", kazao je Glavić.

Trener i tvorac svih odličja Janice i Ivice, otac Ante Kostelić kazao je so olimpijske igre za njega posljednja oaza onog pravog sporta, ali i svijeta koji je po olimpijskoj ideji zamišljen bez sukoba i ratova.

"Olimpijske igre su skup najboljih sportaša svijeta i samo mali broj zemalja može sudjelovati u raspodjeli i zato nam je posebno drago što smo među njima mogli upisati i ime naše države Hrvatske", kazao je Ante Kostelić.

Predsjednik Josipović primio Hanu Dragojević

Zagreb, 24. veljače 2014. (Hina) - Predsjednik RH Ivo Josipović primio je danas u svom uredu mladu jedriličarku splitskog "Labuda" Hanu Dragojević koja je nedavno dobila "Nagradu predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora mladima za fair-play gestu I".

Hana je učenica sedmog razreda osnovne škole "Pujanke" u Splitu, a nagradu MOO-a je dobila jer je na jedriličarskoj regati za mlađe kadete spasila dječaka Marka Smolića čija se je jedrilica prevrnula, a on ostao zarobljen u konopcima. Iako je bila u vodećoj poziciji Hana je promijenila smjer, približila se Markovoj jedrilici, skočila u more, ispravila prevrnutu jedrilicu a Marka oslobodila konopaca. Za istu gestu Hanu je nagradio i Hrvatski olimpijski odbor u prosincu 2013.

Svečanost dodjele fair play nagrada Nagrade Međunarodnog fair play odbora održat će se u Kazanu u Rusiji u srpnju 2014.

a prijamu kod predsjednika Josipovića uz Hanu su bili njezina majka Marina, te predsjednik i dopredsjednica HOO-a Zlatko Mateša i Morana Paliković Gruden.